1 Mart 2010 Pazartesi

Özlemiştik {G.Saray:4 K.Paşa:1}


Haftanın kapanış maçında rakibimiz son haftaların formda takımı Kasımpaşa idi. Avrupa Liginden elendikten sonra bir lig maçına konsantre olabilmek kolay iş değildir. Ancak hem Fenerbahçe’nin mağlup olması, hem de rakibin sadece futbol oynamak isteyen bir takım olması Galatasaray’ın motivasyonunu arttırmış. Kasımpaşa2nın kaybedecek bir şeyim yok düşüncesiyle çıkması, maçı çok keyifli hale getirdi. Bunların üzerine Rijkaard’ın sahaya sürdüğü takımında hücum ağırlıklı olması maçın gollü geçeceğinin habercisiydi. Neyse fazla uzatmadan maça geçelim.


Galatasaray, sezon başında izlemekten keyif aldığımız hücum futbolunu uzun bir aradan sonra yine sergiledi. Rijkaard’ın yerleştirmeye çalıştığı oyun felsefesi bu maç için çok iyi uygulandı. İleride ki dörtlü maç boyunca çok çalıştı ve birçok pozisyon üretti. Uzun bir aradan sonra tekrar formasına kavuşan Sabri de takımın hücum gücüne güç kattı. Sol tarafta ise Caner de sürekli hücumlara destek verinde bu skorun ortaya çıkması kaçınılmaz oldu. Galatasaray’ın oynadığı oyun için söylenebilecek en önemli eksiklik savunma ile hücum arasında pas alış verişi yapabilecek oyuncunun olmayışıydı. Yani Elano’nun olmayışı… Rijkaard orada Ayhan’ı kullandı. Ayhan uzun süredir oynamadığı için ve yaşının ilerlemesi yüzünden orada istenilen verimi tam anlamıyla veremedi. Ancak eldeki tek adam da o olduğu için Elano dönene kadar onunla idare edilecek. Bunun dışında Galatasaray adına söylenebilecek olumsuz bir şey yok. Galatasaray, her maçta izleyene keyif veren bir takım olma yolunda ilerliyor. Kasımpaşa karşısında oynanan bu oyunu rakibe bağlayanlar çıkacaktır yine. Evet, Galatasaray’ın oynadığı bu güzel futbol, Kasımpaşa’nın oyun anlayışından kaynaklanmış olabilir. Ancak oyuncuların iştahı ve coşkusu ilerleyen haftalarda da bu futbolun devam edeceğinin işaretidir.


Son olarak futbolcuların bireysel performanslarınada değinmeden edemeyeceğim. Özellikle ilk geldiği günden beri eleştirilen Giovani sergilediği futbolla alkışı hak etti. Bu oyuncunun özgüven sorunu olduğunu, bunu aştığı zaman etkili olacağını yazmıştım. Nitekim Gio beni yanıltmadı ve yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Ayrıca bir diğer transfer Jo ise çok iyi bir oyun çıkardı. Boyuna rağmen yerden de ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Onun için söylenebilecek fazla bir şey yok aslında. Her şey ortada. Kara İnci ise dün yine bizleri mest etti. Attığı iki golde muhteşemdi. Oynadığı futbolla da ne kadar formda olduğunu gösterdi. Kaptan ise yine golünü attı. Uzun bir aradan sonra yine formasına kavuşan Sabri ise yediğimiz golde hatalı olsa da, takımın hücum gücüne güç kattığı kesin. Savunmada Servet&Neill ikilisi hatasız, Caner ise savunmada vasat, hücumda iyi bir performans sergiledi. Orta sahada Mehmet görevini yaptı. Ayhan ise dediğim gibi bence yetersizdi. Ancak bir iki maç üst üste oynayabilirse geçen sezon ki performansını yakalayabilir.

İyi yoldasın Galatasaray’ım, yolun açık olsun…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.