10 Ağustos 2012 Cuma

Süper Lig'e Doğru | İBB
Büyükşehir Belediyespor geçtiğimiz yıl beklentilerin altında kaldı. Özellikle Abdullah Avcı’nın Milli takımın başına geçmesinin ardından Arif Erdem yönetiminde bir türlü istikrarlı bir performans sergileyemediler. Özellikle deplasmanlarda aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çeken takım, Arif hoca önderliğinde deplasmanda başarısız, iç sahada başarılı sonuçlar aldı. Genel anlamda geçen sezonu iyi bir noktada bitirdiklerini söyleyemeyiz. Bu sezona Carlos Carvalhal liderliğinde hazırlanıyorlar. Portekiz’li teknik adam sıcakkanlı ve sevecen bir teknik direktör. Bozbaykuşlar gibi yaratıcı ve esprili bir taraftar grubuyla birlikte Carlos’u izlemek keyifli olacaktır… Girişi fazla uzatmadan hemen yapılan transferlere bir göz atalım.

Gelenler: Taner Yalçın, Geraldes, Eduardo, Turgay Bahadır

Gidenler: Behram Zülaloğlu, Metin Akan, Ali Güzeldal

Kaleciden başlayacak olursak ligimizde uzun yıllardır oynayan Hasagic, bu transfer döneminde Genoa’dan kiralık olarak alınan Eduardo ve Nazilli Belediyesi'nden alınan Hakan Canbazoğlu takımın bu sezon ki kalecileri olacak. Burada takıldığım bir nokta var. Hasagic gibi tecrübeli bir kaleci varken, neden Eduardo transfer edildi? İlk akla gelen Portekiz’li kalecinin, Carlos’un eski öğrencisi olması. Tabi sadece buna bağlamak doğru değil. Tecrübeli bir kaleci olan Eduardo, Portekiz Milli takımı formasını da şu ana kadar 28 kez giymiş. Büyük olasılıkla takımın 1. Kalecisi de kendisi olacak.


Savunma hattında geçen sezon takımda forma giyen isimler aynen bu sezonda devam edecek. Stoperler; Can Arat, Zayatte, Metin Depe,  Vinicius ve yine bu sezon transfer edilen Portekiz’li Geraldes. Sağ bekte geçen yıl olduğu gibi Rızvan ilk tercih olacaktır. Yedeğinde ise tecrübeli oyuncu Martin Kus bulunuyor. Sol tarafta tecrübeli ama yaşı 34 olan Ekrem ve Gökhan Süzen’i izleyeceğiz. Savunma anlamında her oyuncunun en az oynayan kadar kaliteli bir yedeği bulunuyor. Ayrıca bu oyuncuların birbirleriyle oynamaya alışmış olmaları da, takımın savunmada sıkıntı yaşama ihtimalini çok azaltıyor.

Defansif orta saha oyuncu olarak takımda ki isimlerin birçoğunun yaşının ilerlemiş olması en büyük soru işareti. Yıllardır takımda forma giyen kaptan Efe 32, Serhat 33 ve bu bölgenin oyuncusu olmamasına rağmen burada da sık sık görev yapan Cihan 32 yaşında. Bu nedenle bu bölgede en genç olan oyuncu Mahmut Tekdemir geçen yıl olduğu gibi bu sezonda takımın defansif anlamda orta saha yükünü çekecek gibi görünüyor. Tabi Carlos’un oyun sistemine göre bu 4 oyuncudan ikisini de aynı anda sahada görebiliriz. Orta sahada iki yönlü oynayabilen ve takımın en önemli isimlerinden biri olan Holmen, geçen sezon sergilediği başarılı performansı bu yılda devam ettirebilir. Bu bölgeye yine genç ve kaliteli bir isim olan Taner Yalçın’da alındı. Taner’in de bu isimler arasında forma şansı bulma ihtimali bir hayli yüksek. Orta sahanın kanatlarında ise Visca, Doka, Tom, Tevfik Köse ve yeni transfer edilen Turgay Bahadır’ı izleyeceğiz. Bu oyunculardan üçünün ilk 11’de görev yapabileceğini düşünüyorum. Özellikle Visca, Doka ve Turgay, Carlos’un ilk tercihleri olacaktır.
 

Gol yollarında ise yine geçen sezonun başarılı ismi Webo, bu yılda takımın en önemli isimlerinden biri olacaktır. Bu bölgede geçen sezon zaman zaman forma şansı bulan İskender Alın ve 18 yaşında ki genç isim İbrahim Yılmaz bulunuyor. Yine aynı zamanda bu bölgede de oynayan, aslında asıl mevkisi forvet olan Turgay’ı da bu oyuncular arasında sayabiliriz. Nitekim benim kafamda ki ideal kadroda Turgay ve Webo ikilisi aynı anda sahada olabilir. Buna rağmen yinede 1 golcü transferi daha yapılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu Takım Yeni Sezonda Ne Yapar?

Büyükşehir Belediye’nin en büyük avantajı geçen sezon ki kadrosunu koruması oldu. Birbirlerini çok iyi tanıyan ve tamamlayan bu oyuncu grubuyla başarı yakalanabilir. Bana göre Beşiktaş’ta asla başarısız olmayan Carlos’un da heyecanı takıma başka bir hava katabilir. Kalede, savunmada ve orta sahada takımın uzun vadede sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Bakıldığı zaman forvet hattında da Webo, Turgay ve İskender takımın ihtiyacını karşılayabilir. Ancak sakatlık ve ceza durumlarını da düşünerek buraya 1 transfer daha yapılırsa takım tam anlamıyla lige hazır duruma gelecektir.

Geçen sezon yaşanan istikrarsızlık nedeniyle ligi istediği noktada tamamlayamayan bu takımın bu sezon ilk 6’yı zorlamasını bekliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.